Bez kategorii

Jak Ukrainiec może otworzyć firmę w Polsce?

05.04.2024
Jak Ukrainiec może otworzyć firmę w Polsce?

Ukraińscy przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się nad otwarciem własnej działalności gospodarczej w Polsce.
Biznes można prowadzić nawet bez posiadania polskiego obywatelstwa. Jeśli Ukrainiec przebywa w kraju zgodnie z prawem, może prowadzić działalność gospodarczą.
W tym artykule zebraliśmy informacje o najważniejszych krokach, jakie należy podjąć, aby otworzyć własny biznes w Polsce.

Kto może zostać przedsiębiorcą w Polsce?

Ukraińcy posiadający numer PESEL (numer identyfikacji podatkowej), zarejestrowani w Polsce, mogą założyć firmę dowolnej formy. Warunki do tego są identyczne jak dla obywateli Polski.

Jakie są podstawy pozostania w Polsce?

Aby uzyskać legalne pobyt w Polsce, należy przedstawić jeden z następujących dokumentów:
1. Status ochrony tymczasowej (dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli do kraju po 24 lutego 2022 roku)
2. Ważne zezwolenie na pobyt (Karta pobytu)
3. Karta Polaka, na podstawie której opuściliście Ukrainę po 24 lutego 2022 roku i przybyliście do Polski z zamiarem pozostania
4. Stempelek w dokumencie podróży, potwierdzający rozpoczęcie procesu uzyskania dokumentów do legalnego pobytu w Polsce.
Legalizacja w Polsce

Profil Zaufany i numer Pesel

Aby uzyskać numer PESEL, należy złożyć wniosek w dowolnym urzędzie gminy w Polsce.

Po otrzymaniu PESEL Ukraińcy, którzy chcą prowadzić biznes w Polsce, muszą stworzyć Profil Zaufany. W wniosku o PESEL należy podać adres e-mail i numer telefonu komórkowego, a także zgodzić się na umieszczenie danych w rejestrze danych kontaktowych osób fizycznych, a następnie potwierdzić swój profil. Darmowe utworzenie Profilu Zaufanego pozwala na potwierdzenie tożsamości oraz podpisywanie elektronicznych dokumentów dla instytucji państwowych Polski, jeśli jest to konieczne. Zarejestrować firmę online na portalu CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) można za pomocą profilu.

Rodzaje form własności w Polsce

W Polsce można wybrać jedną z kilku różnych form własności:
1. Najprostszy typ własności – jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG). Jej zalety obejmują bezpłatną rejestrację, brak minimalnego kapitału zakładowego, możliwość wyboru formy opodatkowania przez przedsiębiorcę oraz czasami zwolnienie z VAT. Jeśli przychody nie przekraczają 2 milionów euro, można korzystać z uproszczonej księgowości.

2. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (SP z.o.o.) – to rodzaj działalności, w której bierze udział kilku akcjonariuszy i ma minimalny kapitał zakładowy w wysokości 5000 złotych. Pomimo że ponoszą odpowiedzialność za wszystkie działania firmy, akcjonariusze odpowiadają tylko do wysokości swoich wkładów.

Kroki rejestracji biznesu w Polsce

W Polsce proces otwarcia biznesu obejmuje następujące kroki:

1. Określenie formy własności przedsiębiorstwa – jest to wybór zależny od rodzaju działalności, którą planuje się prowadzić.
2. Jednoosobowi przedsiębiorcy nie potrzebują kapitału zakładowego. Minimalna wysokość kapitału dla innych form własności wynosi 5000 złotych, a maksymalna wysokość nie jest ograniczona.
3. Złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej w rejestrze. Firma uzyskuje status osoby prawnej po pojawieniu się odpowiedniego wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
4. Otrzymanie numeru REGON, niezbędnego do legalnej działalności. Jednoosobowi przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek online, podczas gdy inne typy nieruchomości wymagają zwrócenia się do gminy lub najbliższego oddziału statystycznego.
5. Otwarcie konta bankowego na nazwisko firmy można dokonać w dowolnym banku.
6. Aby wpłacić pieniądze na konto firmy, konieczne jest zarejestrowanie się w Państwowej Służbie Skarbowej.
7. Otrzymanie numeru podatkowego NIP – do tego celu należy zwrócić się do urzędu skarbowego.
8. Firmy świadczące usługi opodatkowane VAT muszą zarejestrować się jako płatnicy VAT.
9. Ubezpieczenie firmy – należy złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
10. Pieczątka firmowa powinna zawierać pełną nazwę firmy, dane kontaktowe i numer rejestracyjny.

Jeśli przedsiębiorca nie ma legalnego pobytu w Polsce, jego działalność zostanie wyłączona z rejestru.

Podsumowanie

ПProces otwarcia biznesu w Polsce składa się z wielu etapów, wymagających uważnego i konsekwentnego działania. Od wyboru formy własności po rejestrację w różnych organach i uzyskanie niezbędnych numerów i dokumentów, każdy etap ma swoje własne cechy i wymagania.
Warto zauważyć, że wybór formy własności zależy od charakteru przyszłej działalności, a minimalne wymagania dotyczące kapitału zakładowego są różne dla różnych form organizacyjnoprawnych. Etapy, takie jak uzyskanie numeru REGON, otwarcie konta bankowego, rejestracja w Państwowej Służbie Skarbowej i otrzymanie numeru podatkowego NIP, są niezbędne do legalnego funkcjonowania przedsiębiorstwa w kraju.

Top